تلفن : 44547526 013 | 09113457793
دکتر شیرین گل محمدی / جراحی زیبایی بینی / گام به گام با مراحل جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

گام به گام با مراحل جراحی زیبایی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

یکی از متداول ترین روش های زیبایی، جراحی زیبایی بینی می باشد که به منظور بهبود ظاهر بینی و گاهی عملکرد آن استفاده می شود. جراحی زیبایی بینی در اغلب موارد به منظور اصلاح فرم بینی انجام می شود. طی جراحی زیبایی بینی، جراح اندازه، قوز روی تیغه بینی، شکل نازیبا نوک بینی یا گشادی و بزرگی بیش از حد سوراخ های بینی را اصلاح می کند. با اصلاح مشکلات ظاهری بینی تعادل بین اجزای صورت نیز برقرار می شود. عمل جراحی زیبایی بینی معمولا پس از اتمام دوران بلوغ و پایان رشد کامل بینی انجام می شود که این زمان معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیستم سن می باشد.

جراحی بینی مرحله به مرحله

 • جراحی زیبایی بینی معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد.
 • بسته به انتظارات زیباجو از جراحی و بکار گیری تکنیک های در نظر گرفته شده از سوی جراح می تواند تحت بی حسی عمومی یا موضعی انجام شود. افراد غالباً در همان روز جراحی می توانند به منزل بازگردند و تا دو هفته می توانند از محل کار خود مرخصی بگیرند.
 • جراح بینی با توجه به نوع انتخاب تکنیک جراحی باز و بسته بینی، برش هایی در داخل و کناره سوراخ های بینی ایجاد می شود سپس اقدام به تغییر شکل غضروف و استخوان های بینی می کند.
 • انتخاب نوع تکنیک بسته به شکل بینی، وجود مشکل، نظر بیمار و جراح متفاوت خواهد بود.
 • پس از پایان عمل جراحی بینی جراح بخیه هایی را داخل بینی و کناره سوراخ های بینی میزند. جنس این بخیه ها جذبی است که طی 5-6 روز جذب یا از پوست جدا می شوند.
 • معمولا برای حمایت از بافت ها و استخوان های تازه شکل گرفته، روی بینی گچ یا اسپلینت قرار داده می شود. میزان اسکار و جای زخم در جراحی بینی حداقل است و اغلب بسته به تکنیک دقیق جراح در داخل بینی پنهان می شود.

انواع روش های جراحی زیبایی بینی

برای انجام عمل زیبایی بینی دو روش کلی وجود دارد. این روش ها شامل جراحی بینی باز ​​و بسته می باشد.

جراحی زیبایی بینی به روش باز

جراحی زیبایی بینی باز ​​اغلب نتیجه خوبی را به همراه دارد. در این روش تمام قسمت های بینی اصلاح می شود. این عمل شامل یک برش وکوچک و پنهان در امتداد پایه مرکزی زیر نوک بینی (کلوملا) سپس در هر طرف و داخل سوراخ بینی این برش ایجاد می شود. پس از ایجاد برش های لازم پوست بینی برداشته می شود تا تمام ساختارهای بینی به راحتی توسط جراح قابل دید و اصلاح باشد.

معمولا طی جراحی غضروف از قسمت های داخلی سپتوم (غضروف تقسیم کننده دو طرف بینی) برداشته می شود و به عنوان پیوند برای تعیین شکل دقیق ساختار جدید بینی استفاده می شود. این پیوند غضروف به عنوان یک پشتیبانی بسیار خوب برای ایجاد تغییرات پیچیده در ایجاد شکل کلی بینی و نوک بینی عمل می کند. شکل جدید بینی پس از ایجاد تغییرات دائمی است و با گذشت زمان دچار تغییر شکل نمی شود.

اگر نوک بینی بسیار پهن باشد، برای کاهش و تغییر شکل آن نیاز به تغییراتی است. تیغه میانی استخوان بینی که اغلب قوز بینی بر روی آن قرار دارد تراش داده می شود و پهنای استخوان های طرفین بینی باریک تر می شود.

جراحی زیبایی بینی به روش بسته

شامل دو برش کوچک در داخل هر سوراخ بینی است. سپس پوست بینی از استخوان و غضروف جدا می شود. با نگه داشتن پوست به سمت بالا، جراح بینی قادر است شکل استخوان و غضروف زیر آن را تغییر دهند.

دسترسی به ساختارهای داخلی بینی در این روش محدود است، بنابراین تغییرات ایجاد شده از پیچیدگی و دقت کمتی برخوردار است. از این روش تنها برای ایجاد تغییرات جزئی در بینی استفاده می شود و معمولا نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

 

انتظارات بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی درد کمی وجود دارد و معمولاً فقط کمی احساس فشار و گرفتگی در بینی وجود دارد. به دنبال این عمل ممکن است مقداری تورم، خونریزی وجود داشته باشد، با این حال بیشتر علائم مشهود پس از جراحی در طی 10 روز ناپدید می شوند.

پس از 5- 7 روز، معمولا گچ روی بینی برداشته می شود. در پایان هفته اول یا دوم تمام پانسمان ها و بخیه ها برداشته می شوند و باید از فین کردن بینی به مدت دو هفته و از دست ردن به بینی به مدت شش هفته خودداری کنید.

زمان نتیجه بلند مدت جراحی بینی

جریان خون در بینی، ضخامت پوست و شکل ظاهری بینی در سه ماه اول به طور قابل توجهی تغییر می کند اما رسیدن به شکل نهایی بینی ممکن است یک سال طول بکشد. بعد از این مدت، نتایج جراحی دائمی است و اغلب اعتماد به نفس افراد بیشتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
اقدامات لازم قبل از جراحی زیبایی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی نیز همانند سایر جراحی های تهاجمی شامل عوارض و خطرات احتمالی می باشد. این عوارض شامل احتمال عفونت بعد از عمل، خونریزی، میزان اسکار زیاد و واکنش به ماده بیهوشی است. خطرات دیگری نیز وجود دارد که توصیه می شود در مورد عوارض احتمالی قبل از جراحی حتما با جراح بینی خود صحبت کنید. شرایط پزشکی از قبل موجود می تواند میزان خطر مرتبط با عمل بینی تغییر دهد و مهم این است که قبل از اقدام به جراحی هر گونه مشکل پزشکی خود را به جراح و متخصص بیهوشی اطلاع دهید. همچنین مهم است که دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح خود را قبل و بعد از عمل عمل بینی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که احتمال بروز خطرات به حداقل می رسند.

هزینه عمل زیبایی بینی

مولفه هایی که هزینه عمل زیبایی بینی را تعیین می کنند،  هزینه های بیمارستان، هزینه بیهوشی و دستمزد جراح هستند. البته هزینه های جراحی زیبایی بینی به عوامل بسیاری بستگی دارد مانند میزان پیچیدگی روش جراحی، ویژگی های جسمی بیماران و جراحی که عمل را انجام می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل موارد زیر می باشد:

 • جراحی زیبایی بینی یک عمل دردناکی نمی باشد. معمولا ناراحتی های جزئی بعد از جراحی زیبایی بینی با مصرف مسکن های ساده مانند استامینوفن به دستور پزشک جراح قابل تحمل است.
 • نحوه خوابیدن در هفته اول بعد از جراحی به این صورت است که باید چندین بالش زیر یر قرار گیرد تا تورم ناشی از عمل به حداقل برسد.
 • باید به مدت دو هفته از انجام فعالیت های شدید خودداری شود تا احتمال خونریزی بعد از عمل بینی را کاهش داد.
 • از فین کردن در هفته های اول بعد از جراحی جدا خودداری نموده و برای شستشوی مخاط بینی و رفع گرفتگی های آن می توان از سرم نمکی یا اسپری های مخصوص بینی بسته به دستور پزشک استفاده کرد.
 • ممکن است پس از جراحی بینی اطراف چشم ها و صورت متورم و کبود باشد. اما جای هیچ نگرانی نیست بیشتر تورم ها طی دو هفته برطرف می شود و می توان به محض برداشتن گچ بعد از هفته اول از آرایش برای پوشاندن همه کبودی ها استفاده کرد.
 • بخیه های زیر نوک بینی در ناحیه کلوملا در زمان برداشتن گچ پس از گذشت 7 روز از جراحی بینی برداشته می شود. جای زخم ها پس از برداشتن بخیه ممکن است در ابتدا کمی قرمز باشد، اما در زیر نوک بینی پنهان شده و مشخص نیست. بخیه های داخل سوراخ های بینی جذبی هستند و حدوداً 2 هفته بعد از عمل بینی از بین می روند.
 • بعد از جراحی احساس بی حسی در نوک بینی طبیعی است. با احیای مجدد منبع عصبی پوست، این بی حسی بهبود می یابد. اما این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد.

نتیجه گیری

شکل بینی هنگام برداشتن گچ شکل نهایی نیست. انتظار می رود بعد از حدود دو ماه شکل کلی بینی را مشاهده نمایید. کسانی که پوست ضخیم دارند، به خصوص در نوک بینی تورم بیشتری خواهند داشت و زمان مشاهده نتیجه نهایی طولانی تر خواهد شد. این مدت زمان می تواند تا 1 سال باشد. بعد از عمل بافت ممکن است اسکار در زیر پوست بینی ایجاد می شود، اگرچه قابل مشاهده نیست اما ممکن است تأثیر زیادی بر شکل نهایی بینی داشته باشد. جای زخم های داخل بینی به تدریج بهبود پیدا می کند. روند این اسکار حداقل شش ماه و گاهی ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز باشد.

 

https://www.theholly.com/services/cosmetic-surgery/facial-surgery/nose-reshaping-rhinoplasty/

https://www.novamedical.co.nz/nose-surgery-rhinoplasty

دکتر شیرین گل محمدی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح زیبایی صورت

دکتر شیرین گل محمدی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح زیبایی صورت، دارای بورد تخصصی و عضو انجمن راینولوژی ایران می باشند. ایشان در سال 1388 از دانشگاه تهران در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شدند و موفق به اخذ مدرک تخصص از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1396 شدند. دکتر گل محمدی از سال 1397 تا به اکنون در دانشگاه بین المللی پردیس بندر انزلی مشغول به تدریس می باشند. همچنین دکتر گل محمدی در مطب خود در بندر انزلی آماده خدمت رسانی به بیماران خود هستند.

برچسب ها:

به روز باشیم

مقالات مرتبط

 نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی چگونه است؟

 نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی چگونه است؟

رینوپلاستی و یا همان جراحی بینی از جمله روش های زیبایی پرطرفدار بوده که امروزه به دلیل پیشرفت روز افزون علم پزشکی قادر به رفع بیشتر نواقص بینی می باشد. نکته مهم که جراحان زیبایی تاکید زیادی بر روی...

تغذیه صحیح بعد از جراحی زیبایی بینی

تغذیه صحیح بعد از جراحی زیبایی بینی

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته طول می کشد و چندان طولانی نیست. اهمیت تغذیه مناسب بعد از عمل بینی  در این دوران بسیار بالاست. زیرا که روند بهبودی و کاهش میزان خونریزی بسیار به هر آن چیزی...

از بین بردن سریع کبودی صورت بعد از عمل بینی

از بین بردن سریع کبودی صورت بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح دیگر به آن عمل بینی گفته می شود، یک روش معمول جراحی صورت به منظور اهداف زیبایی صورت باشد یا ممکن است برای بهبود تنفس یا ترمیم آسیب ها یا نقایص ایجاد شده در صورت انجام...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر گل محمدی