تلفن : 44547526 013 | 09113457793
دکتر شیرین گل محمدی / جراحی زیبایی بینی / آنچه باید درباره عمل بینی گوشتی بدانید!
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

آنچه باید درباره عمل بینی گوشتی بدانید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

آیا شما هم جز افرادی هستید که بینی بزرگی دارید و تصمیم به جراحی بینی گرفته اید؟ ممکن است هنگامی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرید در مورد نوع بینیتان چیزی ندانید. یا بینی گوشتی داشته باشید اما از انجام جراحی بینی گوشتی خود بترسید؛ زیرا ممکن است تصور کنید که جراحی بینی گوشتی قابل بازگشت است. از آنجايی كه عمل زيبايی بينی يكی از عمل های زيبايى رايج در بين ايرانيان است، افراد زيادی تمايل به انجام اين عمل دارند. اين در حالى است كه بسياری از افرادى كه داراى بينى هايى گوشتی هستند و از فرم و اندازه بينى خود راضى نيستند، بر اساس يك باور غلط كه مى گويد نتيجه حاصل از عمل يك بينى گوشتى مطلوب نخواهد بود، از انجام اين عمل می ترسند و نسبت به آن ترديد مى كنند.

خبر خوشحال كننده به اين دسته از افراد اين است كه امروزه با پيشرفت علم پزشكى ديگر اين گزاره كه مى گويد نتايج حاصل از عمل جراحى بينى گوشتى مطلوب نخواهد بود و قابل بازگشت است، واقعيت ندارد.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص جراحی بینی گوشتی با شما صحبت کنیم؛ و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به راحتی برای انجام این جراحی بینی گوشتی تصمیم بگیرید.

در ادامه اين مطلب به تمام جوانب و دانستنى ها در رابطه با عمل جراحى زيبايى بينى گوشتى توسط یک جراح بینی با تجربه پرداخته مى شود.

 بینی های گوشتی غضروف های بسیار ضعیفی دارند. جراح بینی برای تقویت غضروف های بینی و استحکام آنها اغلب در صورت نیاز از غضروف های گوش به بینی پیوند زده می شود تا اشکلات بینی اصلاح و رفع شود.

بینی گوشتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 • اغلب ایرانی ها دارای بینی بزرگ و پهنی هستند.
 • این مسئله یکی از دلایلی است  که افراد به انجام جراحی زیبایی بینی روی می آورند.
 • اما لازم است بدانید که صرفا بزرگ بود بینی به معنی این نیست که شما دارای بینی گوشتی هستید.
 • ب طور کلی یکی از مشخصه های بینی گوشتی ضخامت پوست بینی است. افرادی که بینیشان دارای پوست ضخیمی است و بافت چربی در بینی آنها بسیار زیاد است بینی گوشتی دارند.
 • بینی های گوشتی اغلب دارای حالتی گرد در نوک بینی هستند، همچنین پره های بینی نیز در بینی های گوشتی بزرگ و پهن  هستند.
 • بینی های گوشتی از لحاظ غضروف و استخوان ها، دارای استخوان و غضروف های ضعیف و کمی هستند. به طوری که اگربینی به پایین بیاورید به راحتی پایین می آید و خم می شود.
 • همچنین پوست سطح بینی های گوشتی بسیار چرب است و حتی دارای منافذ باز بسیار بزرگی هستند.
 • به طور کلی می توان گفت که هر چقدر ضخامت پوست بینی بیشتر باشد و غضروف های آن از استحکام کمتری برخودار باشند. بینی گوشتی تر است.

از كجا تشخيص دهيم كه یک بینی گوشتی است؟

یکی از مهم ترین مسائلی که در روند جراحی تاثیر بسیاری دارد تشخیص نوع بینی است.

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا بینی شما گوشتی است یا نه؟

بنابراين برای تشخيص و تميز بينى گوشتى از استخوانى بيشتر بايد به نوك بينى توجه داشت، چرا كه تيغه بينى همه افراد از استخوان تشكيل شده و يكسان است.

برای اینکه بدانید بینی گوشتی دارید، نوک بینی خود را با دو انگشت خود فشار دهید. اگر هنگام فشار دادن نوک بینی شاهد تراوش مقداری چربی از نوک بینی خود باشید بینی شما گوشتی است.

دلیل تراوش چربی از نوک بینی این است که، بینی های گوشتی اغلب در نوک بینی دارای غدد چربی فعال بسیاری هستند و پس از جراحی ممکن است ورم نوک بینی بیشتر از بینی استخوانی باشد.

به طور كلی بینی گوشتی دارای چند ویژگی كلى است كه در زير به آنها اشاره مى شود؛

 • ضخيم بودن پوست و گوشت روى بينى
 • ضعيف بودن غضروف هاى نوك بينى به طورى كه با دست قابل لمس است
 • پهن بودن نوك و سر بينى به طورى كه استخوان آن قابل لمس نباشد
 • بزرگ و پهن بودن پره ها و سوراخ هاى بينى
 • چرب بودن پوست روى بينی و داشتن منافذ باز روی بينى

آيا نتايج حاصل از عمل بينى گوشتى قابل بازگشت است؟

 • یکی از تصوراتی که از گذشته در بین افراد وجود دارد برگشت پذیری بینی گوشتی پس از جراحی است.
 • لازم است بدانید که در گذشته به دلیل استفاده از روش ها و تکنینک های نا مناسب برای جراحی بینی گوشتی، امکان بازگشت پذیری بینی بسیار زیاد بود و برگشت بینی به حالت قبل در افراد بسیار دیده می شد. دلیل این مسئله نیز این بود  که در گذشته برای جراحی بینی گوشتی از روش کاهشی بافت چربی و غضروف استفاده می شد.
 • در این روش به دلیل کاهش بیش از حد از بافت چربی و غضروفی بینی پس از جراحی، بعد از گذشت مدت زمانی افراد شاهد بازگشت بینی خود و حتی افتادگی نوک بینی خود بودند.
 • به طور كلى در عمل هر نوع بينى نمى توان تغييرى اساسی در فرم و اندازه غضروف هاى سر بينى ايجاد كرد، چرا كه اين غضروف ها گوشتى هستند و نمى توان جنس آن را تغيير داد. بنابراين در عمل بينى گوشتى بايد اين نكته را به خاطر داشت كه در اين عمل نمى توان به خوبى يك بينى استخوانى بافت نوك بينى را جمع و كوچك كرد.
 • البته گفتني است در برخى موارد و با صلاح ديد جراح مربوطه مى توان قسمت هايى از بافت نوك بينى را برداشت. لازم به ذكر است كه اين اقدام حتماً بايد توسط یک جراح بینی ماهر انجام شود، چراكه اگر به خوبى صورت نگيرد ممكن است باعث بدفرمى سر بينى و مشكل در خونرسانى شود. اما بايد بدانيد كه تا حد امكان سعى بر اين است كه بر روى بافت و غضروف بينى تغييرى ايجاد نشود مگر در مواردى كه نياز اساسى به آن وجود دارد.
بیشتر بخوانید
بهترین جراح بینی استخوانی در گیلان

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی گوشتی

عمل زيبايى بينى گوشتى نيز مانند هر عمل زيبايى ديگری نيازمند انجام برخى اقدامات و رعايت نكاتى قبل و بعد از عمل است. در ادامه اين مطلب به مهم ترين اين موارد اشاره مى شود؛

 • در انتخاب جراح بسیار دقت کنید. زیرا تجربه، کافی بودن علم و آشنایی کامل جراح با آناتومی بینی، می تواند تاثیر بسیاری بر روند جراحی داشته باشد.
 • قبل از انجام جراحی بینی حتما با جراح خود مشاوره انجام دهید و خواسته هایتان را به پزشک خود انتقال دهید.
 • تصوراتی معقول و منطقی از نتیجه جراحی بینی خود داشته باشید.
 • قبل از انتخاب جراح حتما لیستی از بهترین جراحان زیبایی بینی تهیه کنید و برای مشاوره به مطب آنها بروید.
 • از بیماران قبلی پزشک در خصوص تجربه جراحیشان سوال کنید.
 • حفظ بهداشت و نظافت و انجام استحمام در روز قبل از عمل
 • اجتناب از خوردن و آشاميدن به مدت ٨ ساعت قبل از عمل و ناشتايى به هنگام عمل
 • خوردن شامى سبك در شب قبل از عمل
 • براى رفع گرسنگى نوشيدن مايعات شيرين در صبح روز عمل بلامانع است اما نوشيدن شير ممنوع است
 • خوددارى از مصرف داروهاى رقيق كننده خون مانند آسپرين به منظور جلوگيری از بروز خونريزی
 • خوددارى از استعمال سيگار و دخانيات به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل
 • برنامه ريزى براى حضور به موقع در محل جراحى
 • خوددارى از داشتن آرايش روي صورت، چراكه موجب آلودگى است
 • قطع مصرف قرص هايى مانند راكوتان و داكوتان به مدت دو ماه قبل از عمل
 • صلاح موهای صورت در آقايان قبل از عمل توصيه مى شود
 • در جريان دادن پزشك از مصرف هرگونه دارو و مكمل
 • اطلاع به پزشك در خصوص بانوان اگر در روز عمل در دوران قاعدگی قرار دارند
 • پوشيدن لباسى گشاد و آزاد در روز عمل و ترجيحاً جلو باز و دكمه دار
 • توجه به مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی 

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود؟

امروزه از تکنیک ها و روش های نوینی در جراحی بینی گوشتی استفاده می شود. برای جراحی بینی گوشتی، جراح بینی با استفاده از روش هایی غضروف ها و استخوان ها را تقویت می کند.

جراح برای باریک تر کردن فرم بینی و بخشیدن ظاهری زیبا تر به بینی گوشتی از بافت چربی بینی به میزان مناسبی کم می کنند. همچنین برای اینکه پوست بینی به زیبایی روی غضروف ها و استخوان ها قرار بگییرد از بافت پوست بینی کم می شود.

اما مسئله مهم در انجام جراحی بینی گوشتی این است که، اگر کم کردن بافت چربی در بینی گوشتی با دقت وظرافت انجام نشود و اینکار  توسط جراحی کم تجربه انجام گردد ممکن است نوک بینی بسیار بد فرم شده و یا دچار افتادگی بسیاری شود. حتی اغلب ممکن است کاهش نا مناسب بافت چربی منجر به اختلال خون رسانی در نوک بینی شود.

زیرا که با کاهش چربی از بینی گوشتی در واقع پوست بینی نازک تر شده و اگر پوست بینی، بیش از حد نازک شود دچار اختلال خون رسانی  در نوک بینی می شود در واقع  این مسئله منجر به سیاه شدن پوست بینی می گردد.

سن مناسب برای عمل بينى گوشتى چه سنى است؟

در واقع اجزای صورت افراد به خصوص بینی، تا سن بلوغ در حال رشد است به همین دلیل  برای انجام جراحی بینی باید صبر کرد تا رشد بینی به اتمام برسد.

به طور کلی می توان گفت که بهترین سن برای انجام جراحی بینی گوشتی بعد از پایان سن بلوغ است. زیرا که اگر قبل از سن بلوغ انجام شود به دلیل رشد، بینی دوباره به حالت قبلی خود باز می گردد.

از آنجايى كه عمل جراحى زيبايى بينى نياز به بيهوشى عمومى دارد، سن فرد بايد به حدى رسيده باشد كه بتواند عوارض و خطرات ناشى از بيهوشى عمومى را تحمل كند.

علاوه بر اين فرد بايد به حدى دوران رشد را پشت سر گذاشته باشد كه بينى به اندازه كافى رشد كرده باشد در غير اين صورت ممكن است بينى بعد از عمل دچار تغيير شكل و اندازه شود ناشي از رشد مجدد باشد.

همچنين نكته قابل توجه ديگر در عمل بينى اين است كه فرد بايد به ميزانى از بلوغ و ثبات شخصيت رسيده باشد كه بتواند به لحاظ روانى نتايج حاصل از عمل را تحمل كند و با گذشت زمان و افزايش سن دچار تغيير سليقه نشود، چرا كه اين امر مى تواند او را نسبت به نتايج حاصل از عمل پشيمان كند و اعتماد به نفس فرد را در ساير مراحل زندگي به شدت كاهش دهد.

همچنين فردى كه به بلوغ كافى نرسيده باشد قبل از عمل نيز نمى تواند انتظارات و توقعات خود را نسبت به نتيجه عمل به خوبى با پزشك در ميان بگذارد.

بنابراين به طور كلي سن استاندارد و مناسب براى عمل جراحي زيبايى بينى در دختران حدود ١٥ الى ١٦ سالگي و در پسران ١٦ الى ١٧ سالگى تشخيص داده شده است.

به علاوه انتظاراتى مانند اينكه عمل بينى مسير زندگى فرد را به كلى عوض مى كند و يا موجب اتفاقات خاص مى شود نيز منطقى نيستند و نشان دهنده اين است كه فرد به اندازه كافى براى عمل زيبايى بينى بزرگ نشده است و صلاحيت انجام آن را ندارد، چراكه انتظارات بايد منطقى باشند.

بیشتر بخوانید
ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل

در نتیجه انجام جراحی بینی گوشتی پس از سن بلوغ می تواند نتیجه مطلوب تری را به همراه داشته باشد.

جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی گوشتی به چه صورت است؟

به طور کلی هزینه جراحی بینی به نوع بینی، مشکلات و  سختی جراحی بستگی دارد. اما به طور کلی هزینه جراحی بینی گوشتی ممکن است بیشتر باشد. زیرا که این جراحی کمی دشوار تر است و باید با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود. همچنین نیز ممکن است نیاز به پیوند غضروفی در حین عمل باشد.

هزینه جراحی بینی گوشتی با توجه به هزینه بیهوشی، بیمارستان و دستمزد جراح، توسط پزشک محاسبه می شود.

سخن آخر

على رغم اينكه عمل زيبايى بينى توسط پزشك جراح متخصص انجام مى شود اما مشاوره مفصل با جراح بینی خوب و در جريان قرار دادن او نسبت به انتظارات و توقعات از نتيجه عمل از اهميت بسيار بالايى برخوردار است، بنابراين توصيه مى شود فرد به طور كامل و منطقى پزشك را نسبت به خواسته هاى خود آگاه كند تا نتيجه حاصل از عمل مطلوب و رضايت بخش باشد.

همچنين نكته مهم ديگر شناخت از جراح و انتخاب پزشكى حاذق و متبحر است. با اين كار عوارض و خطرات ناشى از عكل جراحى به شدت كاهش يافته و كنترل مى شود.

 

دکتر شیرین گل محمدی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح زیبایی صورت

دکتر شیرین گل محمدی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح زیبایی صورت، دارای بورد تخصصی و عضو انجمن راینولوژی ایران می باشند. ایشان در سال 1388 از دانشگاه تهران در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شدند و موفق به اخذ مدرک تخصص از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1396 شدند. دکتر گل محمدی از سال 1397 تا به اکنون در دانشگاه بین المللی پردیس بندر انزلی مشغول به تدریس می باشند. همچنین دکتر گل محمدی در مطب خود در بندر انزلی آماده خدمت رسانی به بیماران خود هستند.

برچسب ها:

به روز باشیم

مقالات مرتبط

گام به گام با مراحل جراحی زیبایی بینی

گام به گام با مراحل جراحی زیبایی بینی

یکی از متداول ترین روش های زیبایی، جراحی زیبایی بینی می باشد که به منظور بهبود ظاهر بینی و گاهی عملکرد آن استفاده می شود. جراحی زیبایی بینی در اغلب موارد به منظور اصلاح فرم بینی انجام می شود. طی...

 نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی چگونه است؟

 نحوه صحیح ماساژ بینی بعد از جراحی چگونه است؟

رینوپلاستی و یا همان جراحی بینی از جمله روش های زیبایی پرطرفدار بوده که امروزه به دلیل پیشرفت روز افزون علم پزشکی قادر به رفع بیشتر نواقص بینی می باشد. نکته مهم که جراحان زیبایی تاکید زیادی بر روی...

تغذیه صحیح بعد از جراحی زیبایی بینی

تغذیه صحیح بعد از جراحی زیبایی بینی

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته طول می کشد و چندان طولانی نیست. اهمیت تغذیه مناسب بعد از عمل بینی  در این دوران بسیار بالاست. زیرا که روند بهبودی و کاهش میزان خونریزی بسیار به هر آن چیزی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

Call Now Buttonتماس با دکتر گل محمدی